Droga Św. Jakuba do Composteli

Święty Jakub jest patronem pielgrzymów. Nie bez powodu oddano pątników pod jego opiekę. Jak głosi historia jego życia zanim został biskupem Jerozolimy udał się do Hiszpanii. Jego zamiarem było głoszenie Chrystusa wśród narodów, gdzie wciąż jeszcze mało wiedziano o chrześcijaństwie. Potem znów powrócił do Jerozolimy i tam objął posługę biskupią. Zginął na tychże ziemiach śmiercią męczeńską, jednak jego pielgrzymowanie do Hiszpanii było w owych czasach znamienite. Dlatego też kiedy w VII wieku Arabowie wtargnęli na Ziemię Świętą ciało św. Jakuba miało być przewiezione potajemnie do Hiszpanii. Tam prawdopodobnie złożono je do grobu, który zapomniany był przez wiele lat.

Dopiero w IX w. biskup Teodomir, odnalazł w cudowny sposób miejsce pochówku Jakuba. Było to na polu spadających gwiazd. Dzisiaj miejsce to nosi nazwę Santiago de Compostela. W chwili odnalezienia grobu świętego, stało się ono celem pielgrzymek, które zapoczątkowali; król hiszpański Alfons II i biskup Teodomir. W późniejszym czasie powstała tam świątyni, do której po dzień dzisiejszy przybywają pielgrzymi z całej Europy.

Tak oto powstał szlak, który nazwano drogą Jakuba. Przebył on ją dwukrotnie raz za życia i po śmierci. Z tego też względu nieodzownymi atrybutami św. Jakuba są bukłak, kij pielgrzyma, księga, miecz, muszla, torba, turban turecki. Po hiszpańsku nazywana, jego droga nazywana jest Camino de Santiago. Sanktuarium znajduje się w północno – zachodniej Hiszpanii w Galicji. Tam spoczywa ciało św. Jakuba Starszego Apostoła. Znamienitym znakiem szlaku pielgrzymkowego jest muszla św. Jakuba, która również jest symbolem pielgrzymów oraz żółte strzałki. Droga św. Jakuba to najważniejszy ze szlaków pielgrzymkowych obok tras wiodących do Rzymu i Jerozolimy.

Z roku na rok odwiedzających to miejsce przybywa. W roku 2012 odnotowano prawie 200tys. pielgrzymów pragnących pomodlić się przy grobie św. Jakuba. Przyjęło się, że szlak wędrowny przeznaczony jest nie dla dużych grup, ale zwłaszcza dla osób chcących podążać do Composteli indywidualnie. Droga św. Jakuba wiodła niegdyś przez Polskę a miała początek w Estonii. Dzisiaj można tam dotrzeć wieloma szlakami.